A catapult consists of two parallel rubber strings, each of lengths 10 cm and cross-sectional area 10 mm2. When stretched by 5 cm, it can throw a stone of mass 100 g to a vertical height of 25 m. Determine Young's modulus of elasticity of rubber in ×108N/m2 Take g = 10m/s2
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 1.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
A stretched catapult has elastic potential energy stored in it (elastic potential energy stored in both the rubber strings) U=12YAl2L×2This energy, when imparted to the stone, it flies off a height 20 m.Energy possessed by the stone = mgh. Now, U=mgh⇒YAl2L=mgh Y=mghLAl2=1×10−1×10×25×10−110×10−6×5×10−22∴Y=108 N/m2