Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A CE amplifier is designed with a transistor having  α=0.99. Input impedance 1kΩ and load 10kΩ. Voltage gain will be

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

9900

b

99000

c

99

d

990

answer is D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

α=0.99,Ri/p=1kΩ=1000Ω, Ro/p=10kΩ=10000Ω ,  Voltage gain  =  ?Volatage Gain = Vo/pVi/p,Voltage Gain = β×10=α1−α×10   (∴β=α1−α)=0.991−0.99×10=0.99×100.01=99×101=990
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring