The ceiling of a hall is 40 m high, The ball may be thrown with a speed of 56 ms-1 without hitting the ceiling of the hall. The maximum horizontal distance will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1603 m
b
1403 m
c
1203 m
d
1003 m
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
H=u2sin2θ2gsolving we get θ=600R = u2sin2θg = (56)2sin6009.8= 56×56×319.6 = 1603 m