The ceiling of a hall is 40 m high. For maximum horizontal distance, the angle at which the ball may be thrown with a speed of 56 ms-1 without hitting the ceiling of the hall is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
25°
b
30°
c
45°
d
60°
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
h=u2sin2θ2g=(56)2sin2θ19.6sin2θ=40×19.6(56)2=14sinθ=12 or θ=30∘