The ceiling of a hall is 40 m high. Then the maximum possible range of a projectile thrown at 56 m/s without hitting the ceiling of the hall is (Take g = 9.8 m/s2)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 3.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
(56)2sin2α2x9.8=40 ⇒ sin α=12 ⇒ α=30o∴ Rmax= 5629.8 sin ( 2 x 30)o m =1603 m.