A cell can be balanced against 110 cm and 100 cm of potentiometer wire, respectively, with and without being short circuited through a resistance of 10 Ω Its internal resistance is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1.0 Ω
b
0.5 Ω
c
2.0 Ω
d
zero
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
This problem is based on the application of potentiometer in which we find the internal resistance of a cell.In potentiometer experiment in which we find internal resistance of a cell, let E be the emf of the cell and V the terminal potential difference, thenEV=l1l2where l1 and l2 are lengths of potentiometer wire with and without short circuited through a resistance.Since EV = R+rR ∵ E=IR+r and V=IR∴ R+rR = l1l2or 1+rR = 110100 or rR=10100or r=110 × 10=1 Ω