At the centre of a circular coil of radius 5 cm carrying current, magnetic field due to earth is 0.5×10-5 W/m2 . What should be the current (in A) flowing through the coil so that it annuls the earth's magnetic field
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 0.4.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
We know that field due to coil at centre is B=μ0I2rIt annuls the earth's magnetic field. So, μ0I2r=0.5×10−5I=2×0.05×0.5×10−5μ0=54πA=0.4A