A certain balloon maintains an internal gas pressure of P0=100 kPa until the volume reaches V0=20 m3 . Beyond a volume of 20 m3 , the internal pressure varies as P=P0+2k(V−V0)2 where P is in kPa, V is in m3 and k is a constant (k=1kPa/m3) . Initially the balloon contains helium gas at 200C , 100 kPa with a 15m3 volume. The balloon is then heated until the volume becomes 25 m3 and the pressure is 150 kPa. Assume ideal gas behaviour for helium. The work done by the balloon for the entire process in kJ is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1256
b
1414
c
1083
d
1512
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Work done by the balloon W=∫15 m320 m3P0dV+∫20 m325 m3pdV =∫15 m320 m3P0dV+∫20 m325 m3[P0+2(V−V0)2]dV =[100×5+100×5+2×(25−20)33]kJ=1083 kJ