At a certain instant of time the mass of a rocket going up vertically is 100 kg. If it is ejecting 5 kg of gas per second at a speed of 400 m/s, the acceleration of the rocket would be (taking g = 10 ms-2)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
20 ms-2
b
10 ms-2
c
2 ms-2
d
1 ms-2
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The acceleration of a rocket is given bya = vm(∆m∆t)-g = 400100(51)-10= (20-10) = 10 ms-2