Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

In a certain observation made to measure the length of wire and radius of bob of a simple pendulum we got, l=23.2 cm, r=1.32 cm and time taken for 10 oscillations was 10.0 s. Find, maximum percentage error in determination of ' g '

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

1.4%

b

2.4%

c

3.4%

d

4.4%

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

l=23.2 cm⇒Δl=0.1 cmr=1.32 cm⇒Δr=0.01 cmt=10.0 s⇒Δt=0.1 sg=4π2LT2=4π21+r(t/n)2g=4π2n2l+rt2Maximum percentage error in g will beΔgg×100=Δl+Δrl+r+2Δtt×100=0.1+0.0123.2+1.32+2×0.110.0×100= 2.4%
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring