For a certain organ pipe, three successive resonance frequencies are observed at 425, 595 and 765 Hz. The speed of sound in air is 340 m/s. The pipe is a
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
closed pipe of length 1m
b
closed pipe of length 2m
c
open pipe of length 1m
d
open pipe of length 2m
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
425=5×85 595=7×85 and 765=9×85For a closed pipe, f=nV4l where n = odd numbers ∴V4l=85⇒l=3404×85m=1m
For a certain organ pipe, three successive resonance frequencies are observed at 425, 595 and 765 Hz. The speed of sound in air is 340 m/s. The pipe is a