A certain prism is found to produce a minimum deviation of 38∘. It produces a deviation of 44° when the angle of incidence is either 42° or 62° . What will be the angle of incidence when it undergoes minimum deviation?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
35°
b
44°
c
49°
d
52°
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
1. Given Minimum deviation δm=38∘Angle of Incidence i1=42∘ or 62∘Deviation δ=44∘δ=i1+i2−A2. Here i1=42∘ and i2=62∘44∘=42∘+62∘ −AA=60∘Using the formula for minimum deviation, we get⇒δm=2i−A⇒i=δm+A2⇒i=38+602∴i=49∘Therefore, the correct answer is (C).