Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Certain quantity of water cools from 70°C  to 60°C  in the first 5 minutes and to 54°C  in the next 5 minutes. The temperature of the surroundings is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

45°C

b

20°C

c

42°C

d

10°C

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Let Ts be the temperature of the surroundings. According to Newton's law of coolingT1−T2t=KT1+T22−Tsfor first 5 minutes,T1=70∘C,T2=60∘C,t=5 minutes ∴70−605=K70+602−Ts105=K65−TsT1=60∘C,T2=54∘C,t=5 minutes ∴ 60−545=K60+542−Ts65=K57−TsDivide eqn. (i) by eqn. (ii), we get53=65−Ts57−Ts285−5Ts=195−3Ts2Ts=90  or  Ts=45∘C
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring