Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A certain substance has a mass of 50g/mol. When 300J of heat is added to 25 gm of sample of this material, its temperature rises from 25 to 45°C. The thermal heat capacity of the substance is The specific heat capacity of the substance isThe molar heat capacity of the substance is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

25J/∘C

b

5J/∘C

c

15J/∘C

d

20J/∘C

e

300J/kg∘C

f

400J/Kg∘C

g

500J/Kg∘C

h

600J/kg∘C

i

30J/mol∘C

j

40J/mol∘C

k

20J/mol∘C

l

60J/mol∘C

answer is , , .

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Thermal heat capacity, C=QΔT=30020=15J/∘CSpecific heat capacity, S=QmΔT=3000.025×20=600J/kg∘CMolar heat capacity=QnΔT=3002550(20)=30J/mol∘C
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring