A charge particle A of charge 2C has velocity 100 m/s. When it passes through point A and has velocity in the direction shown. The strength of magnetic field at point B due to this moving charge is (r = 2m)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2.5µT
b
5.0µT
c
2.0µT
d
3.7µT
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
B→=μo4πqV→X r→r3=μo4πqVsinθr2=10-7×2×100×0.5(2)2=2.5 x 10−6 T