A charged dust particle of radius 5×10−7 m is moving in a horizontal electric field of intensity 6.28×105V/M. The surrounding medium is air with coefficient of viscosity η=1.6×10−5N−s/m2. If this particle is moving with a uniform horizontal speed of 0.02 m/s, the number of excess electrons on the drop are 6k. The value of k is _________.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 5.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
As particle is moving horizontally, only forces acting on it are Stoke's force and electric force. If v= constant, then 6πηrv=qE⇒ 6πηrv=neE⇒ n=6πηrvEe⇒ =6×3.14×1.6×10−5×5×10−7×0.026.28×105×1.6×10−19⇒6k=30⇒ k=5