A charged dust particle of radius 5x10-7 m is located in a horizontal electric field having an intensity of 6.28 x 105 Vm-1. The surrounding medium is air with coefficient of viscosity η=1.6×10−5 Nsm−2. If this particle moves with a uniform horizontal speed 0.02 ms-1, find the number of electrons in it.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 30.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The horizontal force on dust particle is F = qEIf v is speed of particle in air, then by Stoke's Law,Viscous force =6πηrvFor uniform speed v, we have qE=6πηrvIf n is the number of excess electrons, then q=ne⇒ neE=6πηrv⇒ n=6πηrveESubstituting given values n=6×3.14×1.6×10−5×5×10−7×0.021.6×10−19×6.28×105⇒ n = 30