A charged oil drop is suspended in a uniform field of 3x10 4 v/m so that it neither falls nor rises .The charge on the drop will be (take mass of the charge =9.9 x10-15 kg and g = 10m /s2
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
3.3 x 10-18 C
b
3.2 x10 -18 C
c
1.6 x 10-18 C
d
4.8 x10-18 C
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
In equilibrium position m g = g Eor q=mgE=9⋅9×10−15×103×104 =3⋅3×10−18C