Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A charged particle carrying charge q=1 mC moves in uniform magnetic field with velocity v1=106 m/sat angle 450 with x-axis in the xy-plane and experiences a force F1=52mNalong the negative z-axis. When the same particle moves with velocity v2=106 m/s along the z-axis, it experiences a force F2 in y-direction. Find the magnitude of the force F2 (in N).

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 0.01.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

F2 it in y-direction when velocity is along z-axis. Therefore, magnetic field should be along x-axis. So let,B=B0i^ Given v1=1062i^+1062j^  and   F1=-52×10-3k^  From equation F=q(v×B) We have -52×10-3k^=10-61062i^+1062j^×B0i^ =-B02k^ ∴  B02=52×10-3 or B0=10-2 T  Therefore, the magnetic field is B=10-2i^T F2=B0qv2sin90°  As the angle between B and v in this case is 90°.  F2=10-210-6106 =10-2 N≈0.01 N
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring