A charged particle enters a uniform magnetic field with velocity v0=4 m/s perpendicular to it, the length of magnetic field is x=32R, where R is the radius of the circular path of the particle in the field. Find the magnitude of change in velocity (in m/s ) of the particle when it comes out of the field.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 4.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The particle will come out of the magnetic field at an angle θ=600with the original direction.Δv→=v0cos60i^+v0sin60j^-v0i^=-v022+v0322 ⇒|Δv→|=v0