A charged particle of mass 4 gm and having a charge +1 μC is fired from a point with speed 10 m/s where electric potential is 4x105 V in the direction where electric potential is decreasing, find the potential at a point (in x 105 volts) where its speed becomes 102 m/s m/s. Express your answer in multiple of 105.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 2.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Work done by electric field = gain in KE of the particle.qV2-V1=12mv22-v21⇒ 1×10−64×105−V=12×4×10−3×[1022−102]⇒ V=2×105V