A charged particle of mass m=2 kg and charge 1 μC is projected from a horizontal ground at an angle θ=450 with speed 10 ms−1.In space, a horizontal electric field toward the direction of projection E=2×107 NC−1 exists. The range of the projectile is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
20 m
b
60 m
c
200 m
d
180 m
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
ax=qEm=10−6×2×1072=10 ms−2Time of flight T=2usinθg=2×10×1210=2 sHence, R=uxT+12axT2=10cos450×T+12axT2=102×2+12×10×2=20 m