A charged particle of radius 5×10−7m is located in a horizontal electric field of intensity 6.28×105V/m. The surrounding medium has the coefficient of viscosity η=1.6×105N−s/m2. The particle start moving under the effect of electric field and finally attains a uniform horizontal speed of 0.02 m/s. Find the _______×108 number of electrons on it. Assume gravity free space
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 3000.00.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
When electric force and drag force balances each other , particle moves with uniform speed. ∴qE=6πηrv ⇒NeE=6πηrv ⇒N=6πηrveE ⇒N=6π×1.6×105×5×10−7×0.021.6×10−19×6.28×105 ⇒N=3000×108