A charged water drop whose radius is 0.1 μm is in equilibrium in an electric field. If charge on it is equal to charge of an electron, then intensity of electric field will be (g=10 ms−2)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1.61 N/C
b
26.2 N/C
c
262 N/C
d
1610 N/C
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
In balance condition QE=mg=43πr3ρ g⇒E=4×(3.14) (0.1×10−6)3×103×103×1.6×10−19=262 N/C