A circuit containing capacitors C1 and C2 as shown in the figure are in steady state with key K1 closed and K2 is opened. At the instant t = 0, if K1 is opened and K2 is closed then the maximum current in the circuit will be :
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1 A
b
12A
c
2A
d
32A
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
When switch K1 is opened and K2 is closed it becomes L–C circuit so applying energy conservation :Voltage across 2μf=10V∴12CV2=12Li2i=max current across inductor=2×10−6×102=0.2×10−3×i2210=0.2 i2i=1 A