A circuit contains an ammeter, a battery of 30 V and a resistance 40.8 ohm all connected in series. If the ammeter has a coil of resistance 480 ohm and a shunt of 20 ohm, the reading in the ammeter will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2 A
b
1 A
c
0.5 A
d
0.25 A
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The circuit shown in the figure.Resistance of the ammeter isRA=(480Ω)(20Ω)(480Ω+20Ω)=19.2Ω (As 480Ω and 20Ω are in parallel) As ammeter is in series with 40.8Ω , ∴ Total resistance of the circuit is R=40.8Ω+RA=40.8Ω+19.2Ω=60ΩBy Ohm's law, Current in the circuit is I=VR=30 V60Ω=12 A=0.5 AThus the reading in the ammeter will be 0.5 A.