In the circuit element given here, if the potential at point B, i.e, VB = 0, then the potentials of A and D ate given as
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
VA =−1.5 V, VD =+2 V
b
VA =+1.5 V, VD =+2 V
c
VA =+1.5 V, VD =+0.5 V
d
VA ==1.5 V, VD =−0.5 V
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Potential difference between A and B,VA −VB=1 ×1.5 ⇒ VA −0=1.5V ⇒ VA =1.5VPotential difference between B and C,VB −VC=1 ×2.5=2.5 V ⇒ VC=−2.5VVC-VD=2V -2.5 -VD=-2V VD=-0.5V