A circuit element is placed in a closed box. At time t = 0, a constant current generator supplying a current of 1A is connected across the box. Potential difference across the box varies according to the graph shown in figure. The element in the box is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
a 2Ω resistor
b
a battery of emf 6v
c
on inductance of 2H
d
a capacitance of 0.5F
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
For a capacitor, V=QC=∫0tI dtC=ItC ∴ C=ItV = 1 × 38−2 F=0.5F