In the circuit of fig. capacitors A and B have identical geometry, but a material of dielectric constant 3 is present between the plates of B. The potential difference across A and B are, respectively
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2.5 V, 7.5 V
b
7.5 V,2.5 V
c
2 V, 8 V
d
8 V, 2 V
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The capacitance of capacitor B will be 3 times the capacitance of capacitor A. Hence the potential of B will be one-third as compared to A.Therefore VA+VA3=10 ⇒VA=7.5 volt and VB=2.5 volt