A circuit has a resistance of 11Ω, an inductive reactance of 25Ω and a capacitive resistance of 18Ω. It is connected to an ac source of 260 V and 50 Hz. The current through the circuit (in amperes) is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
11
b
15
c
18
d
20
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Z=R2+(XL−XC)2=(11)2+(25−18)2=13 ΩCurrent i=26013=20 A