The circuit shown below is working as 6 V dc regulated voltage source when 10 V dc used as input, the power dissipated (in mW) in each diode is ( Consider both zener diodes identical)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 0060.00.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Current is the circuit = VR =10-6100+100=150=0.02=2×10−2APotential Drop across each diode = 62 = 3 VPower dissipated in each diode = V I =3×2×10−2=6×10−2=60×10−3W=60mW