In the circuit shown, E=15V,r=1Ω,R1=2Ω,R2=4Ω,R3=15Ω and C=6μF. Find the charge (in μC) on the top right capacitor at steady state.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 0036.00.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Current through battery , i=ER2+r=154+1=3APotential difference across battery, V=E-iR=15-31=12VThis potential difference is divided equally on both capacitor on top branch due to symmetry.So, Potential difference across the capacitor VC=122V=6VCharge on capacitor =CVC=6×6=36μC