In the circuit shown in fig. E, F, G and H are cells of e.m.f. 2, 1, 3 and 1 volt and their internal resistancesare 2, 7,3 and 1 ohm respectively. The potential difference between B and D is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
(2/13) v
b
(3/13) v
c
(5/13) V
d
zero
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
shows the current distributionApplying Kirchhoff's first law at point D, we havei=i1+i2…………(1)Applying Kirchhoff second law to mesh,DBA, we have2i+1i+2i1=2−1=1or 3i+2i1=1……..(2)Applying Kirchhoff second law to mesh DCBD we get3i2+1i2−2i1=3−1or 4i2−2i1=2…….(3)Solving eqs. (1), (2) and (3), we geti1=-113amp.,i2=613 amp.and i=513 amp. Potential difference between B and D=2i1=2113=213 volt