In a circuit shown in fig. the heat produced in 5 ohm resistor due to a current flowing in it is 10 calories per second. The heat produced in 4 ohm resistor is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1 cal per sec
b
2 cal per sec
c
3 cal per sec
d
4 cal per sec
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Resistance of upper branch, R1 =10ΩResistance of lower branch, R2 = 5 ΩAs they are connected in parallel, hence potential difference across each will be same = VGiven that V24⋅2R2=10cal/sec∴ V2=4⋅2×10×5=210or V=(210) volt Current in 4 Ω resistance=V/R1={(210)/10}Heat produced =i2R/4⋅2cal/sec=210100×44⋅2=2cal/sec