For the circuit shown in figure, current in inductance is 0.8 A while that in capacitance is 0.6 A. What is the current drawn from the source?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.1 A
b
0.3 A
c
0.6 A
d
0.2 A
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
If an ac sourceE=E0 sinωtis applied across an inductance and capacitance in parallel, the current in inductance will lag theapplied voltage while that across the capacitor will lead, and so,IL=E0XLsinωt-π2 = -0.82 cosωtIc=VXCsinωt+π2 = 0.62 cosωtSo the current drawn from the sourceI=IL+IC=-0.22cosωtIrms=I02=0.222=0.2A