In the circuit shown in figure, the switch S is closed at t = 0, when reading of the voltmeter is 8 volt, the energy stored in the inductor is [Given R=4Ω and L=10 mH]
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
20 mJ
b
16 mJ
c
25 mJ
d
50 mJ
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
V=iR⇒i=84A=2A∴ U = Magnetic energy stored in the inductor =12Li2=12×10×10−3×22J=20 mJ