A circular beam of light of diameter d=2 cm falls on a plane surface of glass. The angle of incidence is 60° and refractive index of glass is μ=3/2. The diameter of the refracted beam is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
4.00 cm
b
3.0 cm
c
3.26 cm
d
2.52 cm
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Let d' be the diameter of refracted beam.Then, d=PQcos60∘and d ' = PQ cos ri.e. d′d=cosrcos60∘=2cosror d′=2dcosr sinr=siniμ=3/23/2=13∴ cosr=1−sin2r=23∴ d′=(2)(2)23=423cm≈3.26cm