A circular beam of light of diameter d = 2 cm falls on a plane surface of glass. The angle of incidence is 60° and refractive index of glass is μ = 3/2. The diameter of the refracted beam is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
4.00 cm
b
3.00 cm
c
3.26 cm
d
2.52 cm
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Let d1 be the diameter of the refracted beam. Then,d=PQ cos 600 d1=PQ cos r dd1=2 cos r sin r = sin iμ=13⇒cos r = 23 d1=2×2×23=3.26 cm
A circular beam of light of diameter d = 2 cm falls on a plane surface of glass. The angle of incidence is 60° and refractive index of glass is μ = 3/2. The diameter of the refracted beam is