A circular coil has moment of inertia 0.8 kg m2 around any diameter and is carrying current to produce a magnetic moment of 20Am2 . The coil is kept initially in a vertical position and it can rotate freely around a horizontal diameter. When a uniform magnetic field of 4 T is applied along the vertical, it starts rotating around its horizontal diameter. The angular speed the coil acquires after rotating by 60° will be:
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
10×31/4 rads-1
b
10πrads-1
c
20πrads-1
d
20rads-1
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Applying conservation of energy :12Iω2=MBcosθf-cosθi [θi=900, after rotating by 600 , θf=300] ⇒12×0.8×ω2=20×432⇒ω=10×31/4 rads-1