A circular coil having an area of 3.14 × 10-2 m2 and 30 turns is rotated about its vertical diameter with an angular speed of 70 rad-1 in a uniform horizontal magnetic field of magnitude 5 × 10-2 T. If the coil forms a closed loop of resistance 15 Ω, what is the average power loss due to Joule heating?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.360
b
0.362
c
0.724
d
0.726
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Given: N = 30; A = 3.14 × 10-2 m2 ; Angular velocity (ω) = 70 rad-1; B = 5 × 10-2 T; R = 15 ΩEmf (E) = NABωE = 30 × 3.14 × 10-2 × 5 × 10-2 × 70E = 3.297 VCurrent (I) = E/RI = 3.29715I = 0.2198 AAverage power loss (P) = I2R2P = 0.21982 × 152P = 0.362 WTherefore, the average power loss due to Joule heating is 0.362 W.