A circular coil of mean radius of 7 cm and having 4000 turns is rotated at the rate of 1800 revolutions per minute in the earth's magnetic field (B = 0.5 gauss). The maximum e.m.f. induced in coil will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1.158 V
b
0.58 V
c
0.29 V
d
5.8 V
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
e0=ωNBA=(2πv)NBπr2=2×π2∨NBr2=2×(3.14)2×180060×4000×0.5×10-4×7×10-22= 0.58 V