A circular coil of radius 4 cm has 50 turns. In this coil a current of 2 A is flowing. It is placed in a magnetic field of 0.1 weber/m2. The amount of work done in rotating it through 180° from its equilibrium position will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.1 J
b
0.2 J
c
0.4 J
d
0.8 J
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
magnetic moment due to a circular coil of n turns is M=niA and work done to rotate by 1800 will be MB1-Cos1800= 2MB W= 2 niπr2B =2x50 x 2xπx16x10-4x0.1= 0.1 J