A circular copper disc 10 cm in radius rotates at 20πrads−1 about an axis through its centre and perpendicular to the disc. A uniform magnetic field of 0.2 T acts perpendicular to the disc. What is the induced current (in A), if the resistance of 2Ω is connected in between axis and rim of the disc.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 0.0314.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Here B=0.2T radius of the circular disc, r=10cm=0.1m resistance of the disc, R = 2Ω angular speed of rotation of the disc, ω=20πrads−1 If e is the induced emf produced between the axis of the disc and its rim, thene=12Bωr2=12×0.2×20π×(0.1)2=0.0628V Induced current I=eR=0.06282=0.0314A
A circular copper disc 10 cm in radius rotates at 20πrads−1 about an axis through its centre and perpendicular to the disc. A uniform magnetic field of 0.2 T acts perpendicular to the disc. What is the induced current (in A), if the resistance of 2Ω is connected in between axis and rim of the disc.