A circular plate of uniform thickness has a diameter of 28 cm. A circular portion of diameter 21 cm is removed from the plate as shown . O is the center of mass of complete plate. The position of center of mass of remaining portion will shift towards left from O by (in cm)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 0004.50.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
C1 is the center of mass of cut portion and C2 that of remaining portion. We have to find x2.x1=14−10.5=3.5cmMass will be proportional to area. So mass of the whole disc is M=kπ142Mass of cut portion m1=kπ(10.5)2Mass of the remaining portion m2=M−m1=kπ142−10.52=kπ(24.5) ×(3.5) Now, m1x1=m2x2⇒ x2=m1x1m2=kπ(10.5)2×3.5kπ(24.5)×3.5=4.5cm