A circular platform is mounted on a frictionless vertical axle. Its radius R = 2 m and its moment of inertia about the axle is 200 kg m2. It is initially at rest. A 50 kg man stands on the edge of the platform and begins to walk along the edge at the speed of 1 ms-1 relative to the ground. Time taken by the man to complete one revolution relative to the platform is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
π sec
b
3π2 sec
c
2π sec
d
π2sec
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
From conservation of angular momentum I ω = mvr 200 × ω = 50×1×2 ω = 12rad/s veloccity of edge of platform = rω = 1 m/s.So velocity of man relative to the platform = (1+1) m/s =2m/s T = 2πr/2 =πr=2π s