A circular ring of diameter 20 cm has a resistance 0.01 ohm. How much charge will flow through the ring if it is rotated from position perpendicular to the uniform magnetic field of B = 2T to a position parallel to field
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
4 C
b
6.28 C
c
3.14 C
d
25.12 C
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
We know thate=−dΦmdt and e=Ri=RdQdt∴RdQdt=−dΦmdt or R|dQ|=dΦm or |dQ|=Φmf−ΦmiR Here Φmf=πd2B4 and Φmi=0∴|dQ|=πd2B4R=3⋅14×(0⋅2)2×24×0⋅01=6⋅28C