A clear transparent glass sphere (μ = 1.5) of radius R is immersed in a liquid of refractive index 1.25. A parallel beam of light incident on it will converge to a point. The distance of this point from the centre of the sphere will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
-3R
b
+3R
c
-R
d
+5R
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
μ1−u+μ2v=μ2−μ1R1.25−(−∞)+1.5v=1.5−1.25R or 1.5v=0.25Rv=1.5R0.25=6Rμ2−u+μ1v=μ1−μ2R1.5−4R+12.5v=1.25−1.5−R1.25v=14R+1.54R=2.54Rv=1.25×4R2.5=5R2.5v=2RDistance from centre of sphere is 3R