In a closed container of volume 10-3 m3, O2 gas is filled at temperature 400 K and pressure 1.5 atm. A small hole is made in the container from which gas leaks out to open atmosphere. After sometime the temperature and pressure of container become equal to that of surrounding. The mass of gas (in grams) that leaks out from the container is ___________. (Atmospheric temperature = 300 K)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 0.16.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
If initially there is m1 mass of O2 gas in the container, from gas law we have P1V=m132RTor m1=32PVRT=32×1.5×105×10−38.314×400=1.443gFinally if m2 mass of O2 is left in the container, from gas lawWe have P2V=m232RTor m2=32 P2VRT=32×1.5×105×10−38.314×300=1.283gThus mass of gas leaked out, Δm=m1−m2=1.443−1.283=0.16g