A closed loop of cross-sectional area 10-2 m2 which has inductance L = 10 mH and negligible resistance is placed in a time-varying magnetic field. Figure showsthe variation of B with time for the interval 4 s. The field is perpendicular to the plane of the loop (given at t = 0, B = 0,I = 0). The value of the maximum current induced in the loop is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
A closed loop of cross-sectional area 10-2 m2 which has inductance L = 10 mH and negligible resistance is placed in a time-varying magnetic field. Figure showsthe variation of B with time for the interval 4 s. The field is perpendicular to the plane of the loop (given at t = 0, B = 0,I = 0). The value of the maximum current induced in the loop is