A closed pipe of length 22 cm, when excited by a 1875 Hz source forms standing waves. The number of pressure nodes formed in the pipe are (velocity of sound in air = 330 m/sec )
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1
b
2
c
4
d
3
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
v0=v4l=3304×22×10−2=30008=375Hz3v0=375×3=1125Hz5v0=375×5=1875HzIn closed pipe, odd harmonics are produced.